Chrapanie w ciąży

Chrapanie w ciąży wbrew pozorom może stać się przyczyną poważnych powikłań. Pojawienie się chrapania nie ma z reguły określonego momentu, jednak faktem jest, że jego nasilenie następuje w trzecim trymestrze. Jak pokazują statystyki, chrapanie u kobiet w ciąży dotyka ponad 25% z nich.

Co może oznaczać chrapanie w ciąży?

Chrapanie w czasie ciąży jest o tyle problematyczne, że może spowodować poważne powikłania, ale równie dobrze może nic nie znaczyć. W trzecim trymestrze u kobiet w ciąży zwężają się drogi oddechowe, co może być bezpośrednią przyczyną chrapania. Ponadto, pojawia się ucisk na przeponę, czyli mięsień odpowiadający za oddychanie obniżając jakość oddechu. Za chrapanie w ciąży odpowiedzialne mogą być także zmiany i zatrzymywanie wody w organizmie matki. Zwykle chrapanie przechodzi po urodzeniu dziecka.

Niestety, w części przypadków chrapanie może być jednym z objawów jednej z form nadciśnienia tętniczego, czyli stanu przedrzucawkowego. Ciśnienie tętnicze podnosi się wtedy do wartości powyżej 140/90 mm Hg, pojawia się białkomocz lub grupa objawów: ból głowy, ból nadbrzusza, senność, wymioty i zaburzenia ostrości widzenia. Znacznie rzadziej, choć z pewnym prawdopodobieństwem zdarza się anemia hemolityczna, podwyższone enzymy wątrobowe i małopłytkowość.

Jednak znacznie większe ryzyko powodowane przez chrapanie w ciąży niesie zespół bezdechu śródsennego. Bezdech śródsenny dotyka znaczną liczbę osób chrapiących, bez względu na płeć, jednak dla kobiet w ciąży jest on szczególnie niebezpieczny, bowiem stwarza zagrożenie nie tylko dla matki, ale także dla płodu. Ze względu na epizody bezdechu w nocy, krew w mniejszym stopniu nasyca się tlenem, co może odbić się na niewłaściwy rozwój dziecka.

Chrapanie w ciąży to także większa podatność na tycie. Ponadto, wszelkie obrzęki w ciąży, dotykające twarzy, dłoni, nóg i stóp, także częściej pojawiają się u kobiet, które chrapią. Według badań, chrapanie zwiększa ryzyko niskiej punktacji dziecka w skali Apgar i niskiej wagi urodzeniowej dziecka.

Chrapanie w ciąży – leczenie

Najprostszym sposobem na leczenia chrapania w ciąży są ćwiczenia oddechowe. W tym celu można zapisać na zajęcia jogi dla kobiet w ciąży lub ćwiczyć w domowym zaciszu. W pozycji siedzącej, z prostymi plecami bardzo powoli wdychamy powietrze, przytrzymujemy je chwilę w płucach i wydychamy, również powoli.

Czasami przyczyna chrapania jest niewłaściwa pozycja spania, dlatego wystarczy zmienić poduszkę na bardziej płaską lub większą. Niektórym kobietą pomagają specjalne krople lub spraye do nosa – zawsze przed użyciem należy skonsultować to z lekarzem, gdyż każdy lek może wpłynąć na dziecko. Przyczyna chrapania w ciąży może tkwić również w zbyt suchym powietrzu – tutaj pomoże nawilżacz lub miska z gorącą wodą postawiona przy łóżku.

Zobacz też:

- Chrapanie u dzieci

- Jak wyleczyć chrapanie

- Leki na chrapanie


Podziel się wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More

Zostaw komentarz

© 2024 - Jak Wyleczyć Chrapanie. Wszystkie prawa zastrzeżone | Szablon Somero: DynamicWP Team, tłumaczenie: WordpressPL | Działa na WP