Jak Wyleczyć Chrapanie

Statystycznie, co czwarty dorosły Polak ma problemy z chrapaniem. Przypadłość ta dotyka zdecydowanie częściej mężczyzn niż kobiety. Chrapanie jednak to nie tylko uciążliwość dla drugiej osoby, która nie może spokojnie spać. To także duże zagrożenie dla samego chrapiącego, gdyż z czasem zwykłe chrapanie może się przerodzić w bezdechy. Wówczas podczas snu pojawiają się kilkusekundowe przerwy w oddychaniu, które mogą doprowadzić do uduszenia. Nie warto zatem ignorować tego zjawiska i już na samym początku sięgnąć po informację jak wyleczyć chrapanie.

Dlaczego chrapiemy?

Chrapanie jest zjawiskiem akustycznym, powstającym podczas snu w wyniku wibracji miękkich części gardła środkowego, przy niecałkowitym zamknięciu górnych dróg oddechowych.

W ciągu dnia nasze mięśnie gardła są napięte, dzięki czemu powietrze ma swobodny przepływ przez drogi oddechowe. Jednak podczas snu  może dochodzić do obniżenia napięcia mięśni lub po prostu do zapychania dróg oddechowych przez spływającą wydzielinę.

Czy chrapanie może być niebezpieczne?

Jak wynika z badań,  kobiety w ciąży, które skarżą się na chrapanie rodzą dzieci z mniejszą masą ciała i w gorszej formie fizycznej. Ponadto, często dochodzi do powikłań w III trymestrze ciąży. W przypadku mężczyzn chrapanie najczęściej skutkuje problemami z erekcją.

Niebezpieczeństwem dla obojga płci jest wspomniany już obturacyjny bezdech senny (OBS).  O OBS możemy mówić, jeśli bezdechów jest więcej niż 10 na godzinę snu, lub ponad 30 na siedmiogodzinny sen.

Najnowsze badania wskazują, że chrapanie zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej i zawałów serca.

Przyczyny chrapania?

Czynników odpowiedzialnych za chrapanie jest wiele. Jedną z przyczyn chrapania jest spanie na wznak. Spanie w tej pozycji powoduje opadanie podniebienia w dół, co sprzyja chrapaniu. Nadwaga również przyczynia się do chrapania poprzez jej skutkiem jest odkładanie się cząsteczek tłuszczu w błonie śluzowej gardła, zwiększających opory w przepływie powietrza przez drogi oddechowe. Także spożycie alkoholu, który rozluźnia mięśnie gardła i podniebienia miękkiego przyczynia się do chrapania.

Jak wyleczyć chrapanie?

Leczenie chrapania nie musi od razu prowadzić do zabiegu chirurgicznego. Na początku warto spróbować zmienić nawyki żywieniowe oraz pozycję do spania. Najczęściej chrapiemy, gdy śpimy na wznak, dlatego wystarczy przekręcić się na bok, by przestać chrapać. Jeśli zmiana pozycji snu nie jest prosta można skorzystać ze sztuczki z piłką tenisową. Przyszywamy kieszeń z piłką na plecach piżamy. Dzięki temu spanie na plecach stanie się na tyle niewygodne, że nawet przez sen odruchowo zmienimy pozycję na boczną.

Krokiem w stronę wyleczenia chrapania jest także zrzucenie nadwagi. Odpowiednia dieta, a przede wszystkim dużo ruchu nie tylko usunie tkankę tłuszczową z tylnej części gardła, ale także wpłynie pozytywnie na poziom naszego cholesterolu, cukru, także na nasze samopoczucie. Jednym słowem samo zdrowie.

Jeśli powyższe metody nie pomogą warto skonsultować się z lekarzem, bowiem może okazać się że przyczyna chrapania jest poważniejsza. Nie oznacza to jednak, że od razu będziemy musieli się poddać zabiegowi chirurgicznemu. Często bywa tak, że przyczyną chrapania jest pojawianie się podczas spania śluzu, który blokuje drogi oddechowe co powoduje obrzęk uniemożliwiający swobodny przepływ powietrza. Rozwiązaniem tego problemu są specjalne leki, które możemy dostać w większości aptek, nawet bez recepty, np. Snore Block. Ich użycie wzmaga w organizmie procesy mające na celu pozbycie wszelkiej wydzieliny zatykającej drogi oddechowe podczas snu. Co ważne koszt takiej samodzielnej terapii jest nawet kilkunastokrotnie niższy niż w przypadku zabiegu chirurgicznego, który potrafi opiewać nawet na kilka tysięcy złotych.

Zobacz też:

- Domowe sposoby na chrapanie

- Leki na chrapanie

- Chrapanie u dzieci


Podziel się wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More

Zostaw komentarz

© 2024 - Jak Wyleczyć Chrapanie. Wszystkie prawa zastrzeżone | Szablon Somero: DynamicWP Team, tłumaczenie: WordpressPL | Działa na WP