Chrapanie u dzieci

Chrapanie u dzieci może być bardzo ważną oznaką niepoprawnych zmian zachodzących w organizmie dziecka. Niestety, większość z nas jest na tyle przyzwyczajona do widoku chrapiącej osoby, że lekceważy ten objaw. Jest to błąd, nie tylko w przypadku dorosłych, ale przede wszystkim w przypadku dzieci.

Chrapanie u dzieci zwykle skutkuje pogorszeniem ich sprawności umysłowej. Podobnie jak dorosła osoba, dziecko wstaje rano niewyspane i niewypoczęte. To z kolei przekłada się na problemy z koncentracją i zdolnością nauki. Jednak niewyspanie i trudności ze skupieniem się mogą być najmniej istotnymi problemami wynikającymi z chrapania. Dlatego jeśli Twoje dziecko chrapie udaj się z nim jak najszybciej do lekarza, by zdiagnozować przyczynę.

Chrapanie u dzieci – przyczyny

Przyczyn chrapania u dzieci może być kilka, od tych mniej poważnych jak przeziębienie, do operacyjnych jak wady anatomiczne.

Problemy z migdałkiem – bardzo częstym powodem chrapania u dzieci jest przerost trzeciego migdałka. Jeśli zachodzi takie podejrzenie należy udać się do lekarza specjalisty – laryngologa, który będzie mógł stwierdzić występowanie problemu. Czasami wystarczy zwykłe obejrzenie gardła, a czasami będą potrzebne dodatkowe badania w postaci zdjęcia rentgenowskiego lub obejrzeniu gardła za pomocą światłowodu. Jeśli zostanie stwierdzony przerost migdałka lekarz może zlecić operacyjne usunięcie lub dobranie leczenia mającego na celu przywrócenie migdałka do normalnego rozmiaru. Ciężko jest stwierdzić przewagę którejś z metod, wszystko tak naprawdę zależy od każdego z przypadków.

Skrzywiona przegroda nosowa – w przypadku gdy u dziecka zostanie stwierdzone skrzywienie przegrody nosowej jedynym sposobem na rozwiązanie problemu jest zabieg chirurgiczny. Jest to zabieg przeprowadzany w formule tzw. chirurgii jednego dnia. Skrzywiona przegroda nosowa może być operowana tylko u dzieci powyżej 7 roku życia.

Wiotkość krtani – jest to szczególna przypadłość, bowiem dotyka ona zwłaszcza bardzo małe dzieci, nawet noworodki. Poza chrapaniem objawami wiotkości krtani może być także ciężki oddech dziecka w ciągu dnia. Wiotkość krtani wymaga szczególnego leczenia specjalistycznego. Dla pocieszenia, jeśli leczenie zostało rozpoczęte odpowiednio wcześnie przypadłość powinna zaniknąć wraz z ukończeniem drugiego roku życia.

Alergia – alergia z roku na rok dotyka coraz więcej osób, w tym także dzieci. Chrapanie u dzieci będących alergikami spowodowane jest utrudnionym przepływem powietrza przez nos dziecka z uwagi na silny obrzęk jego śluzówki. Jeśli zauważymy u dziecka objawy alergiczne (kichanie, katar, wysypka, łzawienie się oczu) należy udać się do alergologa z celu przeprowadzenia testów alergicznych i wdrożenia terapii odczulania. Warto wiedzieć, że nieleczona alergia może nie tylko powodować chrapanie, ale także doprowadzić do astmy.

Przeziębienie – często chrapanie u dzieci może być spowodowane zwykłym przeziębieniem. Śluzówki są silnie obrzęknięte i nie pozwalają na prawidłowy przepływ powietrza. W tym wypadku pozostaje zwykłe leczenie przeziębienia po ustąpieniu którego powinno ustąpić także chrapanie.

Zobacz też:

- Domowe sposoby na chrapanie

- Chrapanie w ciąży

- Leki na chrapanie


Podziel się wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More

Zostaw komentarz

© 2024 - Jak Wyleczyć Chrapanie. Wszystkie prawa zastrzeżone | Szablon Somero: DynamicWP Team, tłumaczenie: WordpressPL | Działa na WP